SB 2630 blev officielt stiftet i efteråret 2010, men startede reelt langt før, inden det førte til ordnede forhold og klubnavn, turneringer og spillersæt.
Vi startede med at mødes hver søndag formiddag på Borgerskolens baner i Taastrup og spille et par timer. I starten var vi ikke mange, men over tid kom der nye spillere til og i dag ligger vi nogenlunde stabilt på 12--15 mand i truppen. . dem der vil prøve om det er noget. så er der 2 Gratis trænings dage ( før betaling )
Vores første træningskamp var i 2011 mod FC Bajern i Albertslund, og siden kom vi med i den turnering der spilles i Albertslund, og går under navnet AMS.
I 2013 kom vi så med i DGI's turnering, men efter en række lange køreture, er vi nu tilbage i AMS, hvortil man kan komme på under 10 min fra vores egen hjemmebane på Borgerskolens Baner.
I vinterperioden har vi i de senere år haft mulighed for at bruge hallen om søndagen på Borgerskolen ( kl 18.00 - 21.00,. . de fik for nogen år siden nyt gulv og derfor er optimal til indendørs fodbold, . . vi starter inde i hallen fra oktober - til omkring maj mdr hvert år.. . . kontingent er pt 200,-kr om vinteren i hallen ( 6 mdr ).. så hvis du / i har lyst til af spille med, kan i komme i hallen eller kontakte Formanden Kenneth B Sørensen..